Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Tumlare 10267051



*

nr 1026 7051


Tumlare

silver, Sent 1700-tal


Kondition: skadad

Utrop:

800 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 mars 2016
kl 19:26:55


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/3 23:02:27 1      500 kr
21/3 19:19:13 2      400 kr
21/3 19:19:13 1      450 kr (Budbetjänt)
21/3 19:19:35 2      Vinnande bud
21/3 19:19:57 2      justering av budtak


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: sent 1700-tal silver supkopp tumlare ädelmetall
  • 9094 Bestick
    12 del med silverskaft. Längd: 18,5 cm, vikt:
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:54
  • 9093 Bestick
    silver, 4+ 3 delar. Längd: 13-14,5, vikt: 125 gr ca
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:10
  • 9260 Bestickuppsätt..
    37 delar, silver, Cohr, Modell Sachsisk, (12+ 12+ ..//
    Aktuellt bud: 15.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:14
  • 9259 Bestickuppsätt..
    96 delar, silver, WA Bolin, monogram. Längd: 14,5-..//
    Aktuellt bud: 55.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:51
  • 9305 Brickor
    2 par, Nysilver. Längd: 65-67 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:13
  • 9306 Brickor
    3 st, nysilver, l- 57-62 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:44




Ladda ner broschyr